Sinä unohdat nämä kärsimykset, muistat ne vain kuin tulvaveden, joka virtasi pois. Job 11.16
Haaveilla voi monenlaisesta harmoniasta ja eheydestä, mutta terveys menee lopulta jokaiselta ja eheitä meistä tulee todellisesti vasta taivaassa. Täysin eheää ihmistä ei ole vielä vastaan tullut, ainoastaan jokunen sellaiseksi itsensä kuvitteleva. Miltähän täysin ehyt ihminen näyttää? Jeesus oli sellainen, mutta häntäkään me emme omin silmin nähneet. Anteeksiantamuksesta eläviä syntisiä meistä voi kuitenkin tulla, ja se on suurin lahja, joka ihmistä voi kohdata. Anteeksianto ei lajittele vastaanottajaansa. Kun se uskossa omistetaan, sanat pätevät vielä taivaassakin. Armo kohdistuu aina sellaiseen, joka ei sitä ansaitse. Siksi ei tarvitse jäädä odottelemaan oikeita tunteita tai hartaita mielialoja tai edes tarpeeksi suurta synnintuntoa, ennen kuin Herraa Jeesusta uskaltaa lähestyä. Ei, vaan Jeesus pyytää kaikkia tulemaan luokseen heti, koska juhlat on jo valmistettu ja juhlapöytä odottaa. Niissä juhlissa menneet vaivat unohtuvat kuin tulvavesi, joka virtasi pois.
Teksti on Juha Vähäsarjan hartauskirjasta Joka päivä huolta vailla.
RIKKAAT MIEHET https://youtu.be/z3Nf8JbDVdU?is=cLensE2efFstCevA
Nämä aamun sanat ja tuo laulu, olivat aika osuvia tuhon kuvaan jonka näin rukous hetkessä. Kuva oli pieni, mutta selkeä, mietin mitä tarkoitti tähän hetkeen?
Näin kaksi multa kasaa, tai niiksi ne luonehdin. Kuva, jonka olisi halunnut pyyhkiä pois, mutta kuitenkin kuuluu meidän elämän loppu vaiheeseen vahvasti.
Muistutus myös siitä, miten olemme tämän kulkumme eläneet? Olemmeko taivas kelpoiset?
Tämän sain aiheeksi ja mietittäväksi jokaiselle, henkilökohtaisesti tähän päivään, tähän hetkeen ... 🙏✝️🙏
Tässä vielä tuo Jobin teksti kokonaisuutena, sillä se on kyllä vahvaa mietittävää meille kaikille:
Jobin kirja 11:
1. Naamalainen Tsoofar vastasi Jobille:2. "Jäisikö sanatulva vastausta vaille? Olisiko monisanainen mies aina oikeassa?3. Saisivatko tyhjät puheesi miehet vaikenemaan, niin että pilkkaisit eikä kukaan saisi sinua häpeämään?4. Sinähän sanot: 'Se mitä puhun, on oikein11, ja puhdas minä olen ollut sinun silmiesi edessä.'5. Toivoisinpa, että Jumala puhuisi, avaisi huulensa sinua vastaan6. ja ilmaisisi sinulle viisauden salaisuudet, sen, että hänellä on monin verroin12 ymmärrystä. Silloin huomaisit, että Jumala on painanut unhoon montakin pahaa tekoasi.7. Sinäkö ottaisit selvän Jumalan syvyyksistä? Sinäkö pääsisit perille Kaikkivaltiaan täydellisyydestä?8. Se on korkea kuin taivas – mitä voit tehdä? Se on syvempi kuin tuonela – mitä voit siitä ymmärtää?9. Se on avarampi kuin maa ja laveampi kuin meri.10. Jos hän kiitää paikalle ja ottaa vangiksi, kutsuu oikeuden koolle, kuka voi häntä estää?11. Tunteehan hän valheen miehet, vääryyden hän näkee sitä tarkkaamattakin."
Jos nöyrryt, voit olla turvassa
12. "Onttopäinen mies voi saada ymmärrystä sitten, kun villiaasi syntyy ihmiseksi!13. Valmista sinäkin sydämesi ja ojenna kätesi hänen puoleensa.14. Mutta jos kädessäsi on vääryys, heitä se kauas äläkä anna petoksen asua majoissasi.15. Silloin saat kohottaa kasvosi ilman häpeän tahraa, olet kuin vaskesta valettu etkä pelkää mitään.16. Sinä unohdat onnettomuutesi, muistelet sitä kuin vettä, joka on virrannut pois.17. Elämäsi kirkastuu sydänpäivää selkeämmäksi, pimeän aikakin on kuin aamunkoitto.18. Olet luottavalla mielellä, sillä sinulla on toivo. Tähystelet ympärillesi ja käyt turvassa nukkumaan;19. käyt levolle, eikä kukaan sinua säikytä. Monet etsivät sinun suosiotasi13.20. Mutta jumalattomien silmät raukeavat. Turvapaikka on heiltä kadonnut, ja heidän toivonsa on elämän loppu."
AAAMEN 🙏✝️🙏
Vahvaa tekstiä tähän elämän hetkemme ... Tuota on syytä miettiä jokaisen omalta kohdaltaan, ei tuijottaa vain muiden tekemisiä, vaan miten on oma laita ... Tässä meille iso tehtävä.
By 💍Saa jakaa .... ....
Mietin pitkään kirjoitanko mitään.
VastaaPoista1. Maalasit taulun 2024:
"""
Tein nyt tuon taulun, josta kysyin Herralta mitä maalaisin seuraavaksi ja samassa näin näkynä tuon maljan joka ylitse vuosi. Se ei ollut viiniä vaan keltaista nestettä jonka ymmärsin öljyksi ja tuo Psalmi 23:5. oli siihen täydellisesti osuva. Kiitos Jeesus
"""
Läheiseni näki taulusi kuvan 15.3.2026
2. Kirjoitit pari päivää sitten lastusta ja sinisestä maalista
Läheiseni näki kuvan, jossa kaikki oli sinistä 14.8.2026
3. Tänään läheiseni näki kuvan (koiran) luusta. Valkoinen luu punaisella taustalla. Kuva oli sarjakuvissakin tyypille koirien luu.
Kun Raamatussa kuvaillaan näkyjä suoraan taivaasta tai Jumalan läsnäolosta, taivaankannen väri rinnastetaan kirkkaan siniseen safiirikiveen.
PoistaExodus (Toinen Mooseksen kirja) 24:10:
Kun Mooses, Aaron ja Israelin vanhimmat nousivat vuorelle, he näkivät Israelin Jumalan: ”Hänen jalkojensa alla oli kuin safiirikivistä tehty jalkasija, loistava kuin itse taivas kirkkaudessaan.”
Ihmisen reisiluu on muodoltaan samanmoinen kuin esitetään luuta jota koirat syö.
Paikka: 1. Mooseksen kirja 32:25–32.
Tapahtuma: Painija löi Jaakobia lonkkaluuhun, niin että Jaakobin lonkka sijoiltaan painiessa vääntyi.
Seuraus: Tämän vuoksi Israelin lapset eivät syö eläinten reisisuonta (lonkkahermoa tai nivusen jännettä) vieläkään.
Muita yhteyksiä
Valan vannominen: Vanhassa testamentissa (esimerkiksi Abrahamin kohdalla) kerrotaan tapoja, joissa palvelija laski kätensä herransa reiden alle vannoessaan valan.
Tuo koira oli minusta "ulkopuolinen" näkyihin nähden. Mutta ajatus nosti nuo multakasat näkyviksi.
Mietin koiran maasta kaivamaa luuta, jolloin multakasat syntyvät
VastaaPoistaKoira ei noita kasoja tehnyt, mutta vertauskuvallisesti, nuo kuolleiden luut alkaa nousta esiin. Jeesus tulee pian noutamaan omansa ja heidät jotka ovat ensin pois nukkuneet. Haudat avautuu ja kuolleiden luut heräävät eloon.
PoistaJumala tekee kaiken uudeksi ja vanha on pois pyyhitty. Jeesus Kristus on veren sovitustyöllään tehnyt tuon kaiken mahdolliseksi. Siitä tuo luu ja punainen veri. Tuo koira voi myös esittää sielunvihollista, joka edustaa kuolemaa.
Kiitos että kirjoitit. Ensin ajattelin jättää vastaamatta, sillä tuo " koira" sai epäilemään tämän motiiveja, mutta jäi vaivaamaan niin paljon että täytyi alkaa avaamaan ...
VastaaPoistaJos olisin tajunnut koira sanan käytön aiheuttavan ongelmia, en olisi käyttänyt sitä ollenkaan.
VastaaPoistaKoira ei mitenkään liittynyt asiaan. Ymmärsit viestini väärin.
Kaikki hyvin. Ensin todella häkellyin tuon " koiran " takia, mutta ymmärsin sen kyllä lopulta, kuvaamaan noita kasoja. Itse asiassa, sen kautta lopulta sain ymmärryksen hautojen avautumiseen ja kuolleiden luiden heräämiseen eloon. Se kertoo Jeesuksen tulosta.
VastaaPoistaYmmärsin, että tuo koira oli vain ulkopuolinen kuvaus, sinun oma ajatus. 🤗❤️🙏
VastaaPoista